2019 County Fair Winners

Beef:
Grand Champion Market Beef – Sam Juenger, Stacyville Shooting Stars
Grand Champion Market Heifer – Aubrey Chapman, Osage High Towers
Supreme Champion Breeding Heifer – Colin Muller, Rocky Ramblers
Champion Purebred Angus Heifer – Colin Muller, Rocky Ramblers
Champion Purebred Shorthorn Heifer – Olivia Huisman, Stacyville Shooting Stars
Champion Purebred Simmental Heifer – Hale Dieterich, St. Ansgar Believers
Champion Purebred Miniature Heifer – Allison Schallock, Washington Warriors
Champion Commercial Breeding Heifer – Hale Dieterich, St. Ansgar Believers
Champion All Other Breeds Breeding Heifer – Trace Huisman, Stacyville Shooting Stars
Champion Cow-Calf Pair – Kourtney Chambers, Osage FFA
Champion Pen of Three Market Animals – Mary Miller, West Cedar Sunbeams
Champion Prospect Steer – Kourtney Chambers, Osage FFA
Champion Prospect Heifer – Trace Huisman, Stacyville Shooting Stars
Top Rate of Gain – Hannah Koch, Osage High Towers
Champion Senior Showman – Sarah Phelps, St. Ansgar Believers
Champion Intermediate Showman – Theo Klaes, Riceville, FFA
Champion Junior Showman – Aubrey Chapman, Osage High Towers

Dairy:
Champion Dairy Cow – Adrianna Kruse, St. Ansgar Believers
Champion Senior Showman – Noah Michels, Stacyville Shooting Stars
Champion Junior Showman – Christian Michels, Stacyville Shooting Stars
Champion Dairy Goat – Tori Eckard, St. Ansgar FFA
Champion Dairy Goat Showman – Alexia Retterath, St. Ansgar FFA

Dog:
Overall Best in Show – Alexis Kolbet, Osage High Towers
Senior Best Handler – Tianna Charlson, St. Ansgar FFA
Junior Best Handler – Alexis Kolbet, Osage High Towers

Horse:
Senior Performance Champion – Julia May, St. Ansgar FFA
Intermediate Performance Champion – Katelynn Huesbch, Mitchell County Outlaws
Junior Performance Champion – Addison Marcks, Mitchell County Outlaws
Senior Games Champion – Julia May, St. Ansgar FFA
Intermediate Games Champion – Katelynn Huesbch, Mitchell County Outlaws
Junior Games Champion – Aubry Rogers, Osage High Towers
Senior High Points Overall – Julia May, St. Ansgar FFA
Intermediate High Points Overall – Katelynn Huesbch, Mitchell County Outlaws
Junior High Points Overall – Addison Marcks, Mitchell County Outlaws
Sportsmanship Award – Tori Kulow, Stacyville Shooting Stars
Miss Congeniality – Mary Ann Fox, Osage FFA

Poultry:
Champion Production Hens – Adrianna Kruse, St. Ansgar Believers
Champion Market Poultry – Andrew Hall, Stacyville Shooting Stars
Champion Fancy Breeding Stock – Tori Eckard, St. Ansgar FFA
Champion Waterfowl – Alexia Retterath, St. Ansgar FFA
Champion Senior Showman – Adrianna Kruse, St. Ansgar Believers
Champion Intermediate Showman – Tori Eckard, St. Ansgar FFA
Champion Junior Showman – Alexis Kolbet, Osage High Towers
Champion Poultry Showman – Tori Eckard, St. Ansgar FFA

Rabbits:
Champion Breeding Rabbit – Mark Bless, St. Ansgar FFA
Champion Show Rabbit – Tori Eckard, St. Ansgar FFA
Champion Individual Market Rabbit – Emma Hall, Stacyville Shooting Stars
Champion Pen of Three Market Rabbits – Mark Bless, St. Ansgar FFA

Sheep:
Champion Market Lamb – Logan Rysavy, St. Ansgar FFA
Champion Pen of Three Market Lambs – Logan Rysavy, St. Ansgar FFA
Overall Champion Breeding Sheep - Logan Rysavy, St. Ansgar FFA
Champion Commercial Ewe Lamb – Logan Rysavy, St. Ansgar FFA
Champion Derby Lamb (scanned data) – Alexis Kolbet, Osage High Towers
Top Rate of Gain – Theo Klaes, Riceville FFA
Champion Senior Showman – Chris Eastman, Jenkin Sunshine
Champion Intermediate Showman – Regan Witt, Mitchell County Mighty Members
Champion Junior Showman – Alexis Kolbet, Osage High Towers

Market Goats:
Champion Meat Goat – Alexis Kolbet, Osage High Towers
Overall Champion Meat Goat Showman – Alexis Kolbet, Osage High Towers

Swine:
Overall Champion Market Hog – Nathan Havel, Osage FFA
Champion Derby Barrow (live) – Zade Schell, Stacyville Shooting Stars
Champion Derby Gilt (live) – Zade Schell, Stacyville Shooting Stars
Champion Derby Barrow (scanned data) – Carina Blake, St. Ansgar FFA
Champion Derby Gilt (scanned data) – Rae-Lynn Meitner, St. Ansgar Believers
Champion Commercial Gilt – Rae-Lynn Meitner, St. Ansgar Believers
Champion Pen of Three – Zade Schell, Stacyville Shooting Stars
Champion Market Gilt – Nathan Havel, Osage FFA
Champion Market Barrow – Alexis Kolbet, Osage High Towers
Champion Senior Showman – Hannah Koch, Osage High Towers
Champion Intermediate Showman – Riley Witt, Mitchell County Mighty Members
Champion Junior Showman – Rae-Lynn Meitner, St. Ansgar Believers

Department Superintendents:
Beef: Dean Sponheim, Willie Weis
Dairy: Mike Gerdts, Steve Brumm, Gregg Krebsbach
Dog: Jack Steiert
Horse: Steve Norby, Mike Hemann
Poultry: Tina Offen, Nicole Tourtellott
Rabbit: Julie Bless
Sheep: Andy Johnson, Don Counsell
Swine: Greg Weis, Garrett Barker, Brendt Warrington,
4-H Building: Gena Meitner

Mitchell County 4-H Clubs and Leaders:
Jenkins Sunshine – Deanna Eastman
Mitchell County Mighty Members – Jerry Philipp, Karen & Shelly Brumm
Mitchell County Outlaws – Beth Marcks, Angela Nelson
Osage High Towers – Loretta Koch
Osage Warhawks – Kari Schwarting
Rocky Ramblers – Allison Kruse
St. Ansgar Believers – Jodi Juhl, Mike Gerdts, Brandon & Crystal Meitner
Stacyville Shooting Stars – Laura Huisman, Tina Offen
Washington Warriors – Diane Wright, Jamie Schallock
West Cedar Sunbeams – Patti & Todd Miller
West Lincoln Blues – Keri Hollatz

4-H Project Clubs:
Horse Club – Beth Marcks, Angela Nelson
Shooting Sports, Archery – Jason Wagner
Shooting Sports, Shotgun – Calvin Thyer


Mitchell County ISU Ext. Service
     County Fair Page      Iowa Association of Fairs     Cedar River Complex
   Osage Chamber of Commerce

designed by EDJE technologies